Miért ne locsolj forróságban?

Miért ne locsolj forróságban?

Az ok teljesen más, mint ami a köztudatban él.

Foto: Jonathan Kemper

A mítosz alapja az, hogy a vízcseppek összegyűjtik a napsugarakat és megégetik a növényt. Ezt senki se bizonyította be, és a vízcseppek kánikulában olyan gyorsan elpárolognak, hogy nincs idejük károkozásra. És pont ez a lényeg, azért ne locsolj délben, mert az intenzív párolgás miatt a levegőt locsolod, nem a növényt, és nem a párologtatás a cél, hanem a föld átnedvesítése. 

A kánikulában locsolt növényzet azért károsodhat, mert az intenzív párolgás miatt nem kap vizet a gyökérzet, a mítosz másik alapja pedig, hogy a makroelemek hiánya valóban okoz levélelszíneződést. 

"A sárgulás lehet világossárga (pl. nitrogén vagy kálium), lehet élénksárga vagy narancssárga (pl. magnéziumhiány) lehet sárgásbarna-barna (pl. foszforhiány). Maga a hiány mértéke is befolyásolja a sárgulást, azaz a szín tónusát."- írja az agroinform.hu.

A napon locsolós állításba elég csak némi józan ésszel belegondolni, a növényeket évmilliók óta semmi se védi meg a nyári záporoktól, kibírták.

Mikor locsoljak?

Elsősorban hajnalban, és naplementekor. Az esti locsolás azért is hasznos, mert nedves talajjal a macskák távoltarthatók a porhanyós veteményestől, amelybe előszeretettel piszkítanak. 

Fontos, hogy a locsolás ne cicamosdás legyen, hanem alapos áztatás, akkor szivárog le elég víz a növény teljes gyökérzetéhez. Tocsogjon a vízben, amikor locsolunk. 

  • 2022.02.27

Mit jelent az orosz-ukrán háború a hazai turizmusnak?

A hazai gyógyturizmust is érintheti a szomszédban zajló háború.

  • 2022.01.27

Szemét és aljnövényzet égett Szolnokon

A megyeszékhely hivatásos tűzoltói egy vízsugárral és kéziszerszámokkal, mindössze három perc alatt oltották el a tüzet, mely nem veszélyeztetett semmit és nem okozott anyagi kárt.

  • 2021.11.12

Most kell trágyázni, mintha nem lenne holnap!

Legkésőbb most érdemes egy szép napos délután megcsinálni, mert bogarak már nincsenek, és még a talaj sincs rommá fagyva.