Az ing
Ami fontos, hogy ne legyen túl nagy, a válla ne lógjon le, ha a válla könyékig ér, az ingruha nem lesz csinos. 36-40-es férfiingek általában vállban megfelelőek nőknek, a nyakuk se óriási, ezek között érdemes rabolni. A derékkal nem kell törődni, csinálunk neki.
A kiegészítő alapanyag
Nekem ez a legombolt nyakú esett le, a kék-fehér kombináció adta a kiegészítő anyagot, sima fehér pamutpuplin. Lényegében bármilyen puplin lehet ami illik, vagy korrekt kontrasztot mutat az inggel.
Mennyiség:
- A kész ruha hossza deréktól + 7 cm 150 cm széles alapanyagból, esetemben (170 cm testmagasság térd alá érő hossz) 80 cm
- aki nem bír magával és rendkívül bő szoknyarészt akar, vegye meg kétszer az első pontban meghatározott hosszt
A munkafolyamat
Az inget felveszem, bejelölöm hol van a derekam, vagy azt a helyet, ahol volt a derekam lánykoromban. Az alatt a hely alatt 2 centivel, keresztben, szépen merőlegesen az eleje élére levágom az inget.
A gombokat megőrzöm. Ha akarok övbújtatót (szerintem akarok) Akkor ebből a levágott anyagból vágok 2 db 4cm x 2xövszélesség + 4 cm méretű téglalapot.
Az övbújtató hosszabbik széleit 1 cm szélesen bevasalom, félbehajtom, bevasalom, letűzöm, ezek az övbújtatók. Félbehajtom őket és a rövidebbik oldalait egymásra fektetve az ing színére pontosan az oldalvarráshoz gombostűzöm, ez majd így odavarródik amikor odajutunk.
Az ing ha nagyon bő, a hátába lehet rakni szűkítőt, szerintem fölösleges, mert ezt a fazont az öv formázza majd.
A másik alapanyagba elkészítem a hajtásokat. Ezekre a pontokra osztom szét az anyagtöbbletemet egyenlő 4 részre:
- mindkét eleje közepe
- háta közepétől 12-12 centire 1-1
- oldalvarrások 1-1
A képen látszik hogy néz ki egy hajtás, könnyebb vele dolgozni, ha a helye és mérete kijelölése után 4 cm mélyen merőlegesen bevarrjuk, szétvasaljuk és utána illesztjük össze az ing aljával.
Szerintem mindegy, hogy a hajtás melyik oldala van kifelé vagy befelé, egyéni szociális probléma.
Aki a sokkal több anyag megoldást választotta, ossza el a hajtásokat egyenletesen az anyag szélességében. Hajtást nem rakunk össze-vissza, mert torzítja az alakot.
Az így bekészített kiegészítő anyagot először színre színt fordítva varrjuk le 0,5 cm szélesen, majd ezt rögzítjük a hátoldalon 1 cm szélesen, francia varrattal, így nem kell eldolgozni a széleket és gusztusos is a végeredmény.
Az ingek eleje általában duplán behajtott, ezt hajtsuk ki és úgy varrjuk szépen oda az anyagunkat, ne a behajtott anyagokra barmoljuk oda. A kiegészítő anyagot az ing hajtását követően vasaljuk be a szoknya aljáig.
A ruha alját 1, majd 4 cm szélesen felvasaljuk, letűzzük.
Gomblyuk
A ruha elejére szükséges pár gomblyuk, ezeket az alábbiak szerint el lehet készíteni egy háztartási géppel is. A távolságok kövessék az ingen lévő gomblyukak távolságát.
Kész. Övvel kell viselni, úgy adja szépen magát. Ehhez a kék-fehérhez a barna vintage öv tökéletes, de jó lenne egy konyak, vagy piros övvel is.