Állatvédelemre szerinted mennyi jut?

Állatvédelemre szerinted mennyi jut?

Nem tudjuk, pontosan mennyibe került az Egy a természettel szlogennel csúfolt taxidermia-pornó, de vegyük az óvatos 50 milliárdot. Most pedig megmutatjuk, hogy mennyi pénzbe kerülne, ha tényleg olyan programokra menne el pénz, amelyek megfelelnek ennek a hangzatos jelmondatnak.

 

2017 óta az Agrárminisztérium kezdeményezésére a központi költségvetésben külön, 100%-ban állatvédelmi célokra fordítható forrás áll rendelkezésre. Az „Állatvédelem támogatása” előirányzat keretösszege 2019-ben már 170 millió forint, amelyből az állatmenhelyek és ebrendészeti telepek korszerűsítésére kiírt pályázatok mellett ivartalanítási programot is indítottak.

Állatvédők és mentők

 Idén a kormány 141 millió forinttal segíti 67 állatvédő civil szervezet munkáját. 

Jó, akkor számoljunk. 

Mennyi pénz kellene a hazai állatvédő és állatmentő alapítványok fenntartására? Az állatvédő alapítványok jelentései nyilvánosak, mindenki kukkolhat, és maga is számolhat. Egy egy fő állandó alkalmazottat alkalmazó és 11 önkéntessel működő állatmentő és állatkórház alapítvány 2020-as költségvetése 51 millió forint.

 1 %-ra jogosult állatvédő és mentő szervezet 268 db működik. 

Legyünk nagyvonalúak, és vannak nagyobb szervezetek is, 268 x 100 millió.

Ez 27 milliárd Forint. Ebbe a tengerbe dobták be ennek 0,5 %-át, a 141 milliót, miközben ennél legalább 200x nagyobb összeg simán elment a vadászati kiállításra.

Ivartalanítási programok

Mivel a kóbor, és kijáró macskák nagymértékben tizedelik a védett madarakat és hüllőket, kevés lépéssel lehetne jobban megvalósítani az Egy a természettel szlogent, mint állományuk drasztikus csökkentésével. Ki lehet irtani a kóbor macskákat, vagy ivartalanítani az állományt, így fokozatosan lecsökkenne számuk. 

Becslések 1-3 millió közé teszik a hazai kóbor macskák számát, ezek 2 000 000 egyeddel számolva és hímet, nőstényt egy baráti 15 000 forintos költséggel átlagolva (és az csak a műtét ára, az összefogdosást, lábadozást bízzuk arra a kétmillió önkéntesre, akik nem léteznek)

30 milliárd forintból ivartalanítva az egész brigád

De adjunk minden macskabefogó önkéntesnek 10 000 Forintot, akkor is megvagyunk 50 milliárdból. A kiállítás árából megszűnne évtizedekre ez a probléma, és az se lenne baj, ha sokan a saját macskát vinnék be, vigyék, a kijárós gazdás kandúr pontosan olyan kártékony, mint a vad.

Tavasszal a Nébih 50 millió Forintot különített el kóborkutyák ivartalanítására, amelyből 1400, elsősorban nőivarú egyedet terveznek ivartalanítani év végéig. Magyarországon nagyjából 300 000 kóbor kutya él, a Nébih darabonként 35 000 Forintos költségével számolva ezek ivartalanítása meglenne rongyos 10 milliárd Forintból.

Irtás

2020/21 idényben 2185 kóbor kutyát és 4186 kóbor macskát lőttek ki vadászok Magyarországon, tehát ez a program már létezik, csak nincs programként nevesítve.

A vadászkiállításos brigád imádná az ausztrál megoldást, ahol a speciális helyi állatvilágot (a kontinensen élő csodás madarak röpképtelenek, más különleges lények se voltak felkészültek, ezért a behurcolt macskák irtózatos pusztítást végeztek és végeznek a védett helyi állatvilágban) veszélyeztető macskák szervezett kilövését kezdeményezték 2005-ben, és egyes tartományokban elkezdték támogatni. Egy tetem után 10 ausztrál dollárt, kb. 2000 Forintot fizetnek.

Nyilván ilyesmit senki se csinál választások előtt, pedig a hazai védett állatfajokat is irtják a kijárós, és kóbor macskák. Egy ilyen program 4 milliárd forintba kerülne, ha a kóbor kutyákat is hozzácsapjuk (ahogy az ausztrálok), az már igazán aprópénz.

 

  • 2024.08.27

BRFK: Csökkent a gyorshajtások száma az Árpád hídon

Az előző akcióhoz képest harmadára csökkent a bemért gyorshajtók száma az Árpád hídon: augusztus 12. és 25. között az átkelőn felállított traffipaxok 64 gyorshajtót mértek be - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kedden a police.hu oldalon.

  • 2022.03.11

A világ egyik legértékesebb lova kijutott Ukrajnából

Mindent elárasztanak a gazdáik ölében Ukrajnát elhagyó kutyák és cicák, miközben egy élő legendáért és rendkívüli tenyészértékű lóért eddig izgult a lovasvilág. A The Horse Magazine értesülései szerint az ukrán tulajdonban lévő Cornet Obolensky egy utódjával együtt tegnap lépték át a lengyel határt.

  • 2022.02.27

Mit jelent az orosz-ukrán háború a hazai turizmusnak?

A hazai gyógyturizmust is érintheti a szomszédban zajló háború.