- Címkék:
- batikolás
- textilfestés
- batik
A mindenfelé kapható pigmenteket felejtsd el, nem tudnak tartósak lenni, kopni fog, és a festés is nyűgös. Ami természetes szálon a legjobb eredményt adja azok a reaktív festékek.
Itthon Procion MX-et kaptam, az alábbi arányokkal szoktam dolgozni, működik. A képen egy legfrissebb batikom van ezzel a festékkel. Most egy hideg merített festést matekoztam ki, következőben megmutatom, hogyan lehet kézzel festeni a reaktív festékkel.
Ez a hideg merítés tökéletes például batikoláshoz, ami most úgyis nagyon menő.
Az alábbi technológia pamut, len és viszkóz festésére alkalmas.
Mi kell hozzá?
- reaktív textilfesték (por)
- konyhasó
- mosószóda
- víz
- nagy edény
- ph-semleges mosószer
Technológia
Az összetevőket elkeverem langyos vízben oldódásig. Az oldatot nem tárolom, mert megdöglik, nem fog festeni, amint elolvadtak benne az elolvadnivalók belenyomom a textilt, lesúlyozom hogy a felszín alatt maradjon és 6 órát magára hagyom.
Öblítésnél vigyázat, fogni fog mindent, kezedet, kádat, vécécsészét. A textilt forró vízzel átmosom és a ph semleges mosószerrel kimosom. A ph a kis maradék reaktív részecskék miatt lényeges, így biztosan nem fognak a kis maradékok odakötni, ahova nem akarod, hogy odakössenek.
Arányok 1 kg ruha befestéséhez
Ha kevesebb ruhád van, a súlyának megfelelően csökkentsd a mennyiségeket. A víz éppen lepje el a ruhát, amikor az le van súlyozva. Ez kb 2 l lesz 1 kg ruhához.
Nagyon sötét
- konyhasó: 840 g
- mosószóda: 90 g
- festék: 32 g
Sötét
- konyhasó: 560 g
- mosószóda: 70 g
- festék: 16 g
Közepes
- konyhasó: 420 g
- mosószóda: 70 g
- festék: 8 g
A képeken a piros alapanyag közepes kobaltkékkel van festve, hideg liláspirosra vágytam a mintában, sikerült.
Sokféle batikási technikát mutattunk már, ezeket itt találjátok.