Erdőkert =/= hagyom nőni
Aki meg akarja úszni a melót, maradjon a panelban, az erdőkert tervezése, elindítása és a kialakult rendszer karbantartása időt igényel.
Az invazív fajok probléma
Egy teljesen magára hagyott kertben a vaddohány és az alkörmös jelentik elsősorban a gondot, ha az erdőkertes nem irtja ezeket, pár év alatt más nem lesz a kertjében, utóbbi ráadásul mérgező. A szomszéd pedig joggal lesz rohadt ideges, mert ezek az agresszív növények nem fognak megállni a telekhatárnál és ha valaki ilyeneket nevelget, a szomszédnak is juttat belőlük bőséggel.
A parlagfű probléma
Ha elszaporodik, jön a feljelentés és a büntetés. Meg a tüsszögés. És elszapordik.
A gyomnövények probléma
Nagyjából hasonlatos az invazív fajok problémára, egyes fajok sikeresebbek másoknál és ha nem figyelünk és óvjuk az egyensúlyt a kert hamar tele lesz tarackbúzával.
Az erdőkertet tervezni kell
Egy szakember segítsége, tanácsadás, megterveztetés hasznos lehet, bár annyira azért nem komplikált a kérdés, és van elérhető szakirodalom mit hova mivel érdemes ültetni, melyik növény milyen talajt, fényviszonyokat és szomszédokat kedvel. Jó tervezés esetén a gondozási igény csökken.
Akinek fenyvese van, és ott szeretne erdőkertet, nincs könnyű helyzetben.
Mit érdemes telepíteni?
Egy erdőkert tervezésénél a helyi adottságok és fényviszonyok figyelembevételével elsősorban őshonos és rendkívül szívós, és ha ez szempont, ehető növényeket érdemes telepíteni, így hozzuk ki a legjobban a befektetett munka és a leszüretelt termények arányát. Ezek a fajok mind strapabírók és fantasztikus finomságokat adnak:
- vadrózsa
- kökény
- fekete bodza
- húsos som
- homoktövis
- faeper
- komló
- talajtakarónak: tyúkhúr, menta, citromfű
- cseresznyeszilva
- szívós, a hazai viszonyoknak megfelelő gyümölcsfa-fajok (beszerzésük nyűgös, hozamuk csekély, cserébe szívósak, pl. vackor)
- fűszernövények: rozmaring, kakukkfű, levendula, zsálya
Nem csak szívesen látott vendégek lesznek
A virágok mellett a magas fűben, kellemes klímában érdemes számolni a méhecskék mellett kullancsokkal és egyéb férgekkel, és ennek megfelelően például tyúkokat legeltetni napi pár órát a területen, kiváló kullancsirtók.
Darazsak is lehetnek, az sajnos bio megoldások szintjén nem kezelhető helyzet, erre később kitérünk.