- Címkék:
- természetvédelem
- őzgida
- gida
Minden vad a magyar állam tulajdona, így a mentett mucika hazaszállítása nem csak azért nyűgös, mert ezek az állatok irtó nagy gyökerek, akár veszélyesek lesznek nagykorukra, hanem mert egy ilyen akció lopás.
1. Elfektetett = valószínűleg nem árva
A csendben lapuló gida valószínüleg muterra vár, ők így élnek, ezt az akciót elfektetésnek hívják. Mivel az őzeknek, szarvasoknak nincs bébiszittere, muter eldugja a gyereket, rászól hogy lapíts, rögtön jövök, és távozik. Muter nem rosszéletű, hanem eszik, vagy éppen a közeledő emberek miatt ment el távolabb és onnan figyel, etetési időre pedig visszatér. Ezt 10-12 napig játsszák, utána a gida már együtt megy portyázni az anutájával.
Teendő
Bármiféle beavatkozás nélkül -az érintés, a neveletlen kutya érintése is az- ott kell hagyni a picit, semmi közünk hozzá.
Aki nem bír magával, pár órával később, esetleg másnap ellenőrizze a helyszínt.
2. Tévelyegve ordít = lehet árva
3. Hozzáértél, a neveletlen kutyád, vagy gyereked hozzáért
4. A gida sérült
A gida ha túl sokáig nem megy vissza a suta etetni nyilván kiborul és elkezdi ordítva keresni. Mivel a suták korrekt anyák, tartják az etetési időt, a gidák pedig nem pozitív megerősítéssel nevelt gyerekek, akik szanaszét engedetlenkednének, egy kétségbeesetten tévelygő gida esetében benne van az elárvulás lehetősége.
Teendő
A megérintett, sérült gidával hívd fel a legközelebbi vadmentőket, de ne késlekedj, a szagtalanítás utáni visszahelyezési kísérletekre legfeljebb pár napig van lehetőség, a suta addig keresi a kicsit.
Ilyen alapítvány például a Fehér Holló, Facebook oldalukon sok esetet lehet olvasni és tanulni ezekből.
Ha csak tévelyeg, ellenőrizd pár órával később, a helyzet lehet megoldódik magától, a suta felveszi.
5. A gida hülye helyen lapul
A kasza útjában, autóúton, szakadékban, csatornában, kerítésbe szorulva, nyilvánvalóan olyan helyen, ahol veszélyben van, vagy nem tud kijönni, mozdítani kell.
Ha lehet terelni, tereld el. Én egyszer egy kiváló programban vettem részt másik két kollégával, ahol az úton lefagyott gidát próbáltunk meg a susnyásba terelni. Csóró teljesen le volt fagyva, megérinteni nem akartuk, szép kis ördöglakat volt, végül sikerült ugrálva, tapsolva lezavarni, bíztunk benne, hogy muter a haladási irányban volt, nem a másik oldalon.
Muszáj megfogni
Ha ki kell venni, ki kell venni, ez van, ha van rá lehetőség, minél több növényzettel, a gida alatt, mellett lévő susnyával nyaláboljuk fel és rakjuk arrébb.
A többi állatka
Nyuszi
Szintén a fűbe rejtve lapulnak, nem kell piszkálni őket.
Róka
Üregben hozza őket világra, ha gyanúsan kicsik és gyanúsan ki vannak borulva, és sehol egy üreg, érdemes visszatérni hogy a helyzet megoldódott-e. A borzra is ugyanez érvényes, esetében jobb vigyázni, a borz harcias, a kutyára veszélyes.
Malac
Menekülj! A koca nem jellemző, hogy magukra hagyja őket, ha pedig rád ront, elég rosszak az esélyeid. Ha mégis el tudsz egyet kapni és ellopnád, valószínűleg ordítva hívja mutert, muter pedig tényleg súlyos forma, ráadásul tud számolni, akkor is a keresésére indul, ha nem ordít a malac.
Kaszálás
Korrekt gazda hagy egy pár méter széles menekülősávot, sajnos a lapulással védekező jószágok így is áldozatul eshetnek a kaszálásnak, munkagépről lehetetlen észrevenni a kisállatokat a méteres növényzetben.
A problémára van népművészeti megoldás - láncok - és profi hőérzékelő eszköz is. A gazdának se érdeke állatokat kaszálni, a terményt mérgezővé teszi egy bomló tetemből származó szennyeződés. Kaszálás előtt kutyával is ki lehet hajtani az állatokat és van ajánlott kaszálási alakzat is, amely segíti a menekülést.
Ha kézi fűkaszálsz, te is figyelj a fenti kaszálási tanácsok betartására.
A madárfiókákról külön írtunk.