- Címkék:
- réz
- ezüst
- fémtisztítás
A munkadarab egy tökéletes állapotban lévő antik kapicán, alkatrészei csupán tisztítást igényelnek, javítást nem.
Eszközök
- sok-sok rongy
- szétnyitott kartondoboz a munkaasztal védelmére
- fémtisztító (részletesen lentebb)
- polírpaszta (részletesen lentebb)
- víz
- erős fogkefe
- több pár gumikesztyű
Fontos: csiszolópapír, még a finom is tönkreteheti ezeket a felületeket és a karcok már csak szakszerű polírozással lesznek eltüntethetők.
A fémtisztító termékekről
A különböző savakat, ammóniát tartalmazó termékek a hatékonyabbak, érdemes ezeket keresni. Az összetevők minden termék csomagolásán megtalálhatók, ahogy a biztonsági adatlapok is beszerezhetők. Egyes fémtisztítók nem alkalmasak minden fémfelületre, ezt jelzik a csomagoláson. Felületkezelt, festett felületekre általában nem alkalmasak!
- A Sidol Magyarországon már nincs forgalomban, attól még megtalálható a kereskedelemben, és érdemes azt megvenni. Hasonlóan bika a Sze-sidol és a Brilliance.
Mivel ezek vegyszerek, gumikesztyű és védőszemüveg viselete ajánlott. A fémtisztítás sok fekete dzsuvát jelent, ami ugyan lemosható a kézről, de jobb ha elkerüljük a benne való tapicskolást.
- A polírpaszta elhagyható, csak nagyobb sima felületek esetén érdemes beszerezni, mert ezzel lehet igazán tükrös fényt elérni. Ez a magas fény pici felületen nem érvényesül, a polírpaszták drágák, nagy kiszerelésben kaphatók, nem érdemes evőeszközök és kilincsek miatt venni egy kilós dobozzal.
Szétszerelés
A csatlakozásokat elég nehéz tisztítani, így amit majd simán visszaszerelünk, azt érdemes szétszedni. A kapicán bőr alkatrészeinek egy része varrással vam rögzítve, ezeket papírszalaggal betekertem a rézhez csatlakozó részeken, és a bőr tisztítás, ápolás a következő lépés, a rézzel kezdek.
A fémtisztító pasztát egy ronggyal viszem fel és dörzsölöm. Egy darab fa téglatest segíthet az esetleges élekbe nyomkodni a pasztás rongyot.
A nagyon mély karcokat nem lehet így lecsiszolni, azt ha muszáj, szakemberre kell bízni. Régi tárgyak patinája szerintem elbírja ezeket. Sarkok, élek, mélyedések kitisztításához segít a fogkefe.
A polírpasztát is ronggyal viszem fel és átdörzsölöm a felületet. Langyos szappanos vízzel lemosom a munkadarabot és szárazra törlöm.
A következő részben a kapicán bőr alkatrészeit ápoljuk le lépésről-lépésre.