- Címkék:
- környezettudatosság
- csillám
- falfesték
A csillogást minden ember imádja, kutatások szerint a tiszta víz iránti vágyban, a tiszta víz keresésében ered ez a vonzalom, így a csillogó fal is trendi.
A csillámgyártás még csak százéves sincs, eredete az 1930-as évekbe, New Jerseybe vezethető vissza, a kulcs az alapanyag rendkívül apróra vágását lehetővé gépezet feltalálása volt. Pontos előállítási technológiája komplikált és titkos, legfeljebb alapanyagairól tudunk tájékozódni.
A csillámok többsége PET -műanyag- alapú, ez kap alumínium rétegeket. Ezek a kis csillogó darabkák a környezetbe mosódva nagyjából 1000 évig ott is maradnak, ezért használatuk semmiképpen sem környezettudatos választás, falfestékként pedig a felhasznált és kidobott mennyiség nem elhanyagolható. Méretüknél fogva -5 miliméternél kisebbek- mikroműanyagnak számítanak, amelyek környezeti hatása egyelőre nem ismert.
Létezik ásványi alapú csillámpor, a csillámpala, amely esetében a kitermelés a problémás -gyerekmunkásokkal dolgoztatnak a tiltás ellenére-, tehát sokkal jobban azzal sem járunk, legfeljebb amikor elmossuk az ecsetet, akkor a csillámpalás festékkel nem mosunk le a csatornába egy vödör műanyagot.