- Címkék:
- vegán
- étrend
- emberkísérlet
- 100napvegán
Mi az a vegán étrend?
A vegán étrend semmiféle állati eredetű terméket nem tartalmaz, ezért érdemes kicsit átgondolni, mik az állati eredetű élelmiszerek. Minden, ami állatból van, vagy állatból jött ki, íme egy lista, hogy ne kelljen visszakérdezni:
- hús
- vörösáru, felvágottak, kolbász, stb.
- hal
- belsőségek
- tojás
- tejtermékek
- méz
- zselatin és egyes élelmiszeripari adalékanyagok
A veganizmus tágabb értelmezése nem érdekel, így annak tárgyalása sem tartozik a sorozat tárgykörébe, itt szigorúan egy étrendről lesz szó, amiben nincsenek állati eredetű alapanyagok, slussz, nem fogunk bőrcipőkről és állati jogokról értekezni.
Miért?
Nincs allergiám, intoleranciám, rezisztenciám, nem vagyok finnyás, nincsenek kellemetlen tüneteim, nincs hiány a szervezetemben, a bőröm jobb, mint a korosztályomé, nem vagyok túlsúlyos, semmi más nem hajt, mint a fene nagy kíváncsiság és a növények, mint alapanyag mélyebb megismerése, látóköröm tágítása, új ízek felfedezése.
Spirituális indíttatásom sincs, és elvárásaim sincsenek az étrenddel szemben. Amióta főzök, rendszeresen készítek kizárólag növényi alapanyagokból ételeket, sajátos életkörülmények miatt voltam évekig kényszervega, de tudatosan nem foglalkoztam a kérdéssel és sok esetben a munkám során azt érzékelem, a növényi alapanyagokat hajlamos vagyok másodrendűként kezelni, és ezzel a kalanddal jobban el tudok mélyülni a világukban. A gombákkal már megtanultam bánni, de a gombák kemény játékosok, azokat nem kell félteni, hogy nem követelik ki a helyüket a tányéron, most is biztosan sokat fognak segíteni az ízek fokozásában, mert a gombákat nem zárom ki az étrendből, miért is tenném.
Előrelátható nehézségek
A tejtermékek és a tojás a gyengéim, és nagyon szeretem az édességeket, ezen a két ponton látom az étrend nehézségeit, előbbiek hiánya, utóbbiak túlfogyasztása aggaszt. A konyhám nem lesz vegán, az kizárt, elég nagy konyhát viszek és senkit se akarok a fogyasztóim közül fárasztani a munkámmal, pláne nem megerőszakolni őket ezzel a projekttel.
A vegán étrend mellé kizárom a hozzáadott cukrot -különben túlfogyasztás lesz, sajnos nincs mit tenni- a készételeket és az adalékanyagokat, álmarhaságokat, eszem ágában sincs vegán kolbászt, növényi italt, vegán joghurtot és vegán sült zsírt enni, a növényekre szeretnék fókuszálni és azokat jobban megismerni, tanulni a növényi étrendről.
Első bevásárlás
Előszedtem az olasz konyha nagy szakácskönyvét a Cucchiaio d'Argentót, egy marokkói szakácskönyvet, és az összes Váncsámat, mert nem a netről tervezem megoldani a helyzetet, hanem nemzetek konyháiból fogok inspirálódni, elsősorban a vegán étrend emlékezetét szeretném előszedni, mert számtalan véletlenszerűen vegán fogás vesz minket körül. Szerintem ez a pár ezer oldal irodalom a Larousse enciklopédiával együtt még sok is 100 rongyos napra, ráadásul időszerű lenne elmélyülnöm Ázsia népeinek konyháiban is, szóval elég sok dolog lesz, 1000 napra is kevés.
Különösebben nem készültem fel a heti menüvel, majd alakul, ma bevásároltam az alábbiakkal, a továbbiakban hetente többször jelentkezem eseményekkel, receptekkel, fehérjepótlási kutatásokkal, dietetikussal, más kutatásokkal, és esetleges drámai változásokkal és a sorozatot sok videós tartalommal fogjuk kiegészíteni, mert a családomnak már van egy 15 éve még az alapnál is szigorúbb -kávét és olajokat sem fogyaszt- vegán étrenden élő tagja, a videós tartalmakban majd ő is felbukkan.
- répa
- napraforgómag
- zabpehelyliszt, búzaliszt, rizsliszt
- tökmagolaj
- extra szűz olívaolaj
- mandula
- brokkoli
- kelkáposzta
- durumspagetti
- csiliszósz
- csili
- gyömbér
- fokhagyma
- fűszerek
- római saláta
- körte
- ananász, ez is le volt árazva, amúgy nem ugrálok a csillió kilométerről ideszállított termékekért
- alma