- Címkék:
- környezettudatosság
- újrahasznosítás
- selyemfű
- selyemkóró
- recycling
- szabás-varrás
- környezettudatos
- Környezettudatosság
- etikus sikermellény
- Környezettudatos
A képen a selyemfű legszebb formájában, amikor hatalmas, illatos virágokat növeszt.
A huzamosabb ideig tartó, intenzív szabadtéri tartózkodást télen-nyáron napi szinten folytatom, a környezettudatosságot észszerű keretek között művelem, az állatokat pedig szeretem, ezért idén az aktuális tollmellény-vásárlás helyett készítek egyet magamnak. Eddig, mivel mérsékeltek a sikereim, használtan, vagy leárazva vettem ezeket a termékeket. A használt környezetvédelmi szempontból nem feltétlenül rossz választás, bár a toll elég undorító melegágya a mindennek, így megértem, ha valaki ebből a termékből nem választ használtat.
A szempontok közül az első a legfontosabb, a végeredménynek nagyon komoly elvárásoknak kell megfelelnie és élvonalbeli gyártók pihével töltött termékeivel kell felvenni a versenyt, így akár lehetnék is bajban, de pont egy környezeti katasztrófa segítségével viszonylag könnyű dolgom lesz.
Fontos: A projekt nem kifejezetten kezdő hobbivarrónőknek való, segítséggel érdemes nekiállni, úgy viszont inkább pepecs, mint nagy gyakorlatot igénylő.
A selyemfű és a pehely
A tollmellény és kabát ereje a pehelyben rejlik. Ezek a tollak közvetlenül a madár teste felett helyezkednek el, szerepük a hőszigetelés. Ezt a tollat úgy nyerik töltőanyagnak, hogy kitépkedik a madarakból. Ezt azok nyilván túlélik, de nem élvezik, a termék 70%-át kínai pehely adja, a divatipar rendkívül környezetszennyező iparág, ez így már egy mérsékelt környezettudatos személynek is sok. Az etikus pihe (nem tépik, hanem gyűjtik a pihéket, amelyekkel a libák/kacsák kibélelik fészkeiket) bár legalább európai eredetű, de termelékenysége alacsony, és irtózatosan drága.
A pehely zsenialitása abban rejlik, hogy nagy mennyiségű levegőt képes megfogni és a levegő kiváló hőszigetelő. A pehelyréce pihéi verhetetlenek, egy 1991-es tanulmányban a selyemfű a pehely, és egyes szintetikus töltőanyagok mögött végzett minden viseleti tulajdonságban és hőszigetelésben is, azonban pehellyel keverve az egyik legjobb töltőanyagot kapták. Hát, majd többet teszek a mellénybe, mert ez lesz a töltőanyagom.
A selyemfű ráadásul hipoallergén, most terem, és mivel Magyarországon invazív gyom, minden egyes maggal, amelyet nem engedünk útjára, a környezetet védjük.
A szálak töltőanyagként hasznosítására van tapasztalat, az apokalipszis utáni túlélésre specializálódott Survival Spot már kipróbálta az alapanyagot. Egy 19. századi leírásra támaszkodtak, jobb híján ezt fogom alapul venni.
A mellény többi alkatrésze ruhaipari maradékokból, végleg tönkrement, kidobásra ítélt ruhákból lesz kivágva/kibontva, nem állok neki szőni.
Most pedig kimegyek egy mellényrevaló szöszért a pusztába.