Itt írtunk bővebben a divatipar és a környezettudatosság összeférhetetlenségéről és az esetleges alternatívákról. Aki mégis biopamutot akar venni, az alábbiak szerint tud tájékozódni, mikor tényleg bio az a pamut és mikor értelmez félre egy minőségbiztosítási rendszert, vagy csak átverik egy jól hangzó dumával.
Minőségi tanúsítványok
Ahogy az élelmiszer-, úgy a textiliparban is minőségi tanúsítványok alapján lehet tájékozódni arról, hogy egy alapanyag milyen körülmények között készült. Amikor egy ruhaipari termék, vagy textil nem rendelkezik ilyen tanúsítvánnyal, csupán környezetbarát, eco-friendly, biopamut és hasonló feliratokkal próbálják eladni, felmerülhet a gyanú, hogy kamu az egész.
Textilipari minőségi tanúsítvány a környezetvédelemre kihegyezve
Ilyen az OEKO-TEX, azaz ökotextil, amely azonban több különböző kategóriában ad ki tanúsítványokat, ezek közül az OEKO-TEX STeP az, -ez nem bio tanúsítvány-, hanem 3 fokozatban (a feltételeket 70%-ban teljesítő, megfelelő és kiváló) határozza meg a fenntartható textilgyártást az alábbia szempontok szerint.:
- minőségbiztosítás
- munkavédelem
- vegyszerek kezelése
- környezetvédelmi működés
- társadalmi felelősségvállalás
A biopamut minőségi tanúsítványai
GOTS (Global Organic Textile Standard) az alapanyag termesztésétől egészen a termék felcimkézéséig követi a folyamatot, a OCS (Organic Content Standard Certification) az alapanyag minősítését igazolja.
A logókat a fejlécben látjátok.
Adatbázisok