- Címkék:
- kavics
- varrás
- szabás-varrás
- takaró
- súlyozott takaró
Mit ígér?
A súlyozott takaró mélyebb, nyugodtabb alvást ígér forgolódó, éjszaka felriadó, szorongással, figyelemzavarral és autizmus spektrumzavarral küzdő személyeknek. A takaró a gyártók szerint ideális esetben a felhasználó súlyának 10%-a, amit üveggyöngyök, vagy láncok bevarrásával érnek el.
Bizonyíték van?
A bizonyítás rendkívül nehéz, a vakteszt lehetetlen, hiszen a résztvevők kapásból megmondják, hogy a takaró súlyozott, vagy nem, ezzel egy klinikai teszt nagyjából ki van herélve, az alanyok akaratlanul is manipulálják a végeredményt, és egy ilyen klinikai tesztet nem szívesen végeznek szakemberek.
Több kutatás a súlyozott takarókat készítő vállalatok támogatásával készült, és a kísérleti alanyok elmondására, sajátélményeire építenek. Ezek hiába mutatják ki, hogy a súlyozott takaróval alvó személyek jobban aludtak, mint a nem súlyozottal, az ilyen kutatások eredményei nem pontos mérésekre épülnek.
Egy 67 személy bevonásával végzett kutatás autizmus spektrumzavaros gyerekeket vizsgált, és nem találtak mérhető bizonyítékot arra, hogy a gyerekek gyorsabban elaludtak, ritkábban ébredtek fel, vagy hosszabb ideig aludtak volna a súlyozott takaró alatt, arra viszont találtak bizonyítékot, hogy a gyerekek és a szülők is jobban szerették a súlyozott takarót, és a használata nem okozott problémát.
Dr. Cristina Cusin, a Harvard pszichiáter adjunktusa kiemelte, a súlyozott takarók használata bizonyos esetekben nem ajánlott:
- alvási apnoe
- alvászavar
- légzőszervi betegség
- egyéb krónikus betegségek
- gyerekek súlyozott takaróval betakarása előtt feltétlen konzultálni kell gyerekorvossal
A webmd.com cikkében Jennifer Poon, a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem gyermekgyógyász professzora a témával kapcsolatban azt hangsúlyozta ki, hogy első körben a megfelelő alváshigiénére kell odafigyelni: sötét, fényektől, pláne villódzó fényektől mentes helyiség és lefekvés előtt nincs koffeinfogyasztás, mert ha ezek a feltételek nem megfelelőek, egy súlyozott takaró valószínűleg nem lesz elég, hogy megoldja az alvási nehézségeket.
Dr Cusin az alvási nehézségekkel küzdőknek még a kognitív viselkedésterápiát is ajánlja.
Tehát nem tudni, mi a helyzet a takarókkal és nem is nagyon lehet azt megmérni, attól még érdekes, ezért készítünk egyet házilag, fillérekből, és ki is próbáljuk, úgyhogy maradjanak velünk!
Az etikus sikermellényről pedig itt olvashattok.