Miért?
A baleseti statisztikák szerint minden gázkészülék esetében a fő veszélyforrást az égéstermék jelenti, írja a Víz, gáz és fűtéstechnika és hűtő, klíma, légtechnika szaklap. A statisztikában a konvektorok kisebb hányadot képviselnek, mert a hazai gyártású gázkonvektorok esetében a magyar tanúsító megkövetelte azt, hogy a kéményben történő visszaáramlás esetén is végezzenek a készülékek biztonsági kikapcsolást.
Milyen időközönként?
A fent említett szaklap évente ajánlja a karbantartást.
A gázkonvektorok nem egyformák, a parapetesek kívülről szívják be az égéshez szükséges levegőt és az égésterméket közvetlenül, ugyanoda juttatják ki, a szoba levegőjével nem érintkeznek. A megkérdezett gázszerelő szerint lényegesen biztonságosabb megoldás, mint a kéményes konvektorok, amelyek a lakótérből veszik a levegőt és a kéményen keresztül szabadulnak meg tőle. Utóbbi megoldás értelemszerűen jól szelelő kéményt is igényel, ezért karbantartásához a kémény ellenőrzése is hozzátartozik. A két típus használata esetén más-más dolgokra kell figyelni:
- A kéményes megoldáshoz a szakember ajánlja a szénmonoxid érzékelő műszer felszerelését, nyilászárócsere esetén szellőzők beépítését és a konyhai szagelszívó működtetése esetén ablaknyitást.
- A parapetes konvektor feletti ablakot ésszel szabad csak szellőztetésre használni, mert a szél befújhatja az egyszer már kint lévő égésterméket.
Mitől nem kell megijedni?
A lemezkonvektor pattog, amikor felmelegszik, ez nem rendellenesség, a lemez tágul a hő hatására. A lemez viszont idővel akár ki is repedhet, ezért is fontos a rendszeres ellenőrzés, karbantartás.
Mi gyanús?
A sárga láng tökéletlen égésre utal, érdemes szakembert hívni. Konvektort értelemszerűen nem szerelünk okosba', fogalom nélkül.