Tények
Az alapanyag
A technikai öltözékek, sportruházat alapanyag tekintetében külön besorolásba esnek, mert a légáteresztő és egyéb okos textilek műszálakból készülnek, ezek között a csúcsminőség is műanyag. Sportruházatban a kiviteli minőséget kell vizsgálni és általánosságban az is elmondható, hogy a szabadalmaztatott technikai szövetekből készült sportruházatok a jobbak közé tartoznak (dri FIT, Thinsulate,...) ezekről mindig lehet információt találni a ruha cimkéjén. Ez itt egy tíz éve hibátlanul teljesítő, agyonstrapált futópóló, a belenyomott cimke már kikopik, de a póló anyaga és varratai még mindig tartanak.:
A helyzet teljesen más a hétköznapi öltözékek esetében. Mivel a semmiféle komplikált technológiai újítást nem tartalmazó, egyszerű műszálas alapanyag előállítása sokkal olcsóbb, mint a természetes szálaké, így a gagyi ruházati termékek között sok műszálas, kevert szálas textilt lehet találni. A műszálas alapanyag sokszor jelent gyenge minőségű kiviteli minőséget, ami a ruhadarab korai elhasználódásához vezet.
Akinek nincs még meg hozzá a szeme, a cimkéről tud tájékozódni miből van a termék. Felismerési útmutató.:
A belső kidolgozás
A tartós és jó minőségű ruházati termékek belül pontosan olyan gusztusosak, mint kívül. A termék bélelt, bélése nem műszálas, hanem viszkóz -ezt a cimkén lehet ellenőrizni-, a szélek eldolgozása vagy szegőpánttal történik, vagy ha lockkal van elszegve, azt rendívül sűrű szálsűrűségűre állított négyszálas géppel végezték, nem lazára állított háromszálassal. Ami jobbra van, az hamar szét fog esni, a baloldali tíz évig is bírja.:
Az öltéssűrűség
A nagy, hosszú varratokra állított öltéssűrűség könnyebben bomlik és szakad, és egy tűzés esetén csúnyább végeredményt ad, mint a sűrű és rövid, viszont sokkal gyorsabban végigmegy vele a varraton a varrónő, termelékenyebb, tehát a gagyiknál így megy ez.
Balra egy minőségi ing gallérja és annak öltéssűrűsége (5-6 db/cm), jobbra egy másik. (2-3db/cm). A baloson alig látszik a varrat, szinte bonthatatlan csúcsminőség.
Gombok, húzózárak, kellékek
Egy szép, jól megválaszott gomb sokat hozzátesz a ruhához, és a húzózár jó, ha YKK, mert a húzózár-csere drága és nehézkes művelet, a gyenge húzózárak pedig hamar feladják. Minőségi termékek húzózárának fogója ízléses, sokszor aprólékos kidolgozású, mint a képen látható, tízéves ruhadarabokon.
A gagyi kellék ráadásul hamar kopik, igen ronda.
A termék le van tisztázva
Nincsenek varratvégi, gomb hátoldalán kilógó cérnavégek. Sehol nincsenek, a hátoldalon sem. A tisztázás egy külön munkafolyamat a ruhaiparban, mert az ipari gép hagyhat egy fél-egycentis cérnát a varrat végén és ha hagy, azt emberi munkával kell szépen aprólékosan leszedni és az idő és az pénz.
A minták illesztése
A mintás -kockás, csíkos- termékek mintájának elöl a záródásnál olyan mértékben kell találkozni mintha nem is lenne ott a záródás, a minta vízszintesen és függőlegesen is folytatólagos. Ennek kivitelezésére szabászati szabványok vannak, sokkal több idő pontos illesztésekkel szabni és varrni egy terméket, mint csak úgy csinálni, ahogy esik.
A kockás mintának a termék oldalán is találkozni kell.
A mintaillesztésnek egyes esetekben -kabát, zakó- a vállon is stimmelni kell, és egy ing két kézelője egyforma mintakiosztású. Az ujj felső részének közepe is egyformán és szimmetrikusan illeszkedik a testhez mindkét oldalon.
Cuki fiúkán a kockák szépen találkoznak:
A termék valódi Chanel
Esetleg Gucci, vagy hasonlók. Nincs mit hozzáfűzni, ezek felismerése viszont már egy másik cikk témája, egy olyan cikké, amelynek csekély a hasznossága a balkáni mindennapjainkon.
Tévhit
A minőség drága
Nem az, ezért nem:
- 1 helyett 10-15 évig hordható, gusztusos és szép (ennek egy járulékos értéke, hogy nem csak hogy nem kell másikat venni, de a másikat keresni, próbálni se kell, akinek nem ez a hobbija, az is nyűg, idő és pénz)
- nem kell javítgatni
- nem kell visszavinni cserére, reklamációra
- használtan is megvásárolható, akkor még a vételára is nagyon olcsó
- outletben is megvásárolható, akkor a vételár olcsóbb mint a fast fashion rongyok
Itt pedig egy összefoglaló, hogy miért nem létezik fenntartható divat: