Hipó vagy sav?
Azt az elején érdemes eldönteni, ezt a háborút hipóval (nátrium-hipoklorid tartalmú tisztítószer) vagy sósavval szeretném megnyerni, mert ha az egyik befuccsol, nagyon alaposan fel kell takarítani, mielőtt a másikat rálocsoljuk, mert keveredésükből mérgező klórgáz keletkezik.
Minden termék biztonsági adatlapja elérhető a neten, ez alapján lehet tájékozódni, hogy adott vegyszer mit tartalmaz.
A fokozatok
A képen látható állapotot fölösleges szódabikarbónával és súrolóporral simogatni, csak fogy a szódabikarbóna, az idő, és az idegsejtek.
Belépőnek 20%-os ecettel lehet kiönteni a fugákat és fél óra után egy körömkefével megdörzsölve ellenőrizni, van-e értelme. Sok esetben elég. Sok másikban pedig nem.
Ami minden esetben eredményt hoz, az a háztartási sósav, vagy a vízkőoldó és rozsdatisztítók (utóbbi hangya-, és oxálsavval működik általában).
Fontos: Nem minden burkolat saválló, ilyenek pl. a természetes kövek. Mielőtt sósavban áztatod a vadiúj márványt, tájékozódj, a burkolatod saválló-e. Ha képtelenség információt gyűjteni, egy kimaradt lapon, vagy egy rejtett sarokban végezz próbasavazást.
Ha a burkolat nem tolerálja ezeket a vegyszereket, hidrogén-peroxiddal esetleg meg lehet próbálni a fugatisztítást, de azt is csak próba után.
A munkamenet egyszerű vízszintes felületen.:
Ha van ablak a helyiségben, kinyitom, ha van szellőzőberendezés, bekapcsolom. Gumikesztyű, védőszemüveg viselete muszáj. A fugákba alaposan, egy sort se kihagyva, bőséggel juttatok a vegyszerből.
3-4 óra pihentetés, ha van gyerek, háziállat, gyanútlan lakótárs, rájuk vigyázok, nehogy beletapicskoljanak. Utána teljes menetfelszerelés visszavétele, gumikesztyű, védőszemüveg és körömkefével végig kell súrolni a fugákat.
Függőleges felületen pokoljárás, de lényegében ugyanez, csak vékony rétegben, fél óránként átsavazni a fugát és a végén körömkefézni.
A műveletet négy-ötszöri, melegvizes felmosással kell befejezni.